Slovenský zväz záhradkárov, Miestna organizácia Popudinské Močidľany

logo_SZZ2Miestni záhradkári, ale najmä pestovatelia viniča sú už dlhé desaťročia zdužení v Slovenskom zväze záhradkárov, Miestnej organizácii Popudinské Močidľany. V minulosti to bola, čo do počtu registrovaných členov, významná organizácia s viac ako 80-timi členmi. V súčasnosti má zväz cca 25 členov. Predsedom je p. Jozef Huťťa. Záhradkári spolu s miestnymi poľovníkmi spoločne obhospodarujú záhradkársku chatu vybudovanú v polovici 70-tych rokoch minulého storočia v močidľanských vinohradoch. Jednou z mnohých aktivít záhradkárov je miestna ochutnávka vína vyrobeného prevažne z domácich  zdrojov. Ďalej je potrebné spomenúť každoročnú oslavu sv. Urbana, spojenú s tanečnou zábavou, ktorá sa každoročne koná "pod zeleným" pred záhradkárskou chatou, alebo usporiadanie niektorej z hodových zábav.
vinohradyObec Popudinské Močidľany patrí do tzv. skalického vinohradníckeho regiónu. Keďže obec vznikla zlúčením dvoch samostatných obcí Popudiny a Močidľany, nachádzajú sa v jej katastri aj dvoje vinice, močidlianske a popudinské. V popudinských vinohradoch, ktoré sú umiestnené v horšie dostupnom svahovitom teréne, sa nachádzajú väčšinou menšie vinice a len niekoľko málo vinohradníckych búd. V močidlianskych vinohradoch sú naopak omnoho väčšie vinice a takmer pri každej sa nachádza vinohradnícky domček, teda búda, so sklepom. Vinice v týchto oboch lokalitách vlastnia prevažne miestni obyvatelia, popr. rodáci. Tí, ktorí nemajú vinohradnícku búdu, majú aspoň sklep na uskladnenie vína pri rodinných domoch v obci.

budy128
Novodobé búdy a jedna z najstarších búd v močidlianskych vinohradoch

UrbnekVinohradníctvo v katastri obce Popudinské Močidľany funguje viac ako 500 rokov. V tejto lokalite sa darí viac bielym odorodám vína. Pestujú sa najmä Iršay Oliver, Burgundské šedé - "Burgunďáček", Veltlín zelený a z červených odrôd najmä. Cabernet Savignon, Modrý Portugal a samozrejme Frankovka.
Medzi močidlianskymi vinicami bola v tzv. normalizačných socialistických rokoch (a to možno považovať za raritu) postavená kaplnka s obrazom sv. Urbana.  Pôvodný obraz sv. Urbana bol v minulosti odcudzený a v súčasnosti už na jeho mieste visí novodobý obraz s vyobrazením patróna vinohradníkov. Pri príležitosti sviatku sv. Urbana sa pri tejto kaplnke koná slávnostné modlenie.
Obraz_Urbana
Obraz sv. Urbana v kaplnke v močidľanských vinohradoch
 

Vyrobil CBsoft, s.r.o. Powered by Joomla CMS!