Sviatok sv. Urbana
kotovkaV sobotu 26. mája 2018 sa aj v našej obci, ako v mnohých iných obciach a mestách Slovenska s vinohradníckou tradíciou, konala oslava sviatku sv. Urbana, patróna vinohradníkov. Už v minulom roku sa naša miestna organizácia Slovenského zväzu záhradkárov pokúsila nadviazať na v minulosti bujaré a hojne navštevované oslavy tohto sviatku, ktoré sa v našej obci vždy konali pri záhradkárskej chate v lokalite močidlianskych vinohradov. Minuloročná oslava bola obyvateľstvom akosi ignorovaná, resp. návštevnosť bola slabšia, avšak v tomto roku a možno aj vďaka krásnemu slnečnému počasiu, bola návštevnosť podujatia oveľa početnejšia. V priestoroch chaty sa konala miestna koštovka vína, ktorá k takýmto oslavám neodmysliteľne patrí, s počtom vzoriek bieleho i červeného vínka asi 40 (na fotografii jeden z organizátorov p. Pavel Trávníček). Organizátori prichystali skvelý guláš, hlavným kuchárom ktorého bol Milan Žúrek. Pre tých, čo vínko nemajú v obľube, určite dobre padlo čapované pivo, či kofola. Pomerne teplou nocou sa niesla hudba v podaní domáckej hudobnej skupiny Lego a tanečný parket "pod zeleným" nezostal dlho prázdny. Organizátori veria, že v budúcom roku bude návštevnosť tohto podujatia opäť hojná, čím dostatočne vzdáme úctu tomuto ich patrónovi a všetci svorne sa zabavíme pri dobrom poháriku vínka. Úroda vínka sa už teraz ukazuje mimoriadne dobrá, tak sa máme na čo tešiť. 
 
Oslava Dňa matiek
P5132822Druhá májová nedeľa patrila aj v našej obci oslave Dňa matiek. Materská škola, Základná škola a Obecný úrad Popudinské Močidľany, ktorí boli organizátormi tohto krásneho podujatia, pozvali všetky mamičky, babičky, starenky, krstné, či staré mamy do nášho kultúrneho domu, aby tu deti oslávenkyňám predviedli ako veľmi svoje mamičky ľúbia, prostredníctvom básní, piesní, či tančekov. Postupne sa predstavili deti z materskej školy, zo základnej školy a školského klubu detí. Záver slávnostnej akadémie patril ženskému speváckemu súboru z Duboviec. V ich programe zloženom s piesní a hovoreného slova na tému mama, zarezonovala najmä pieseň o Popudinských Močidľanoch, ktorú prítomní ocenili búrlivým potleskom. Krásne počasie a najmä kultúrny dom plný šťastných mamičiek a babičiek bol krásnou kulisou tohto nemenej krásneho sviatku. 
 
Stavanie májky 2018
IMG_20180430_181449Posledný aprílový deň každoročne, takmer v každej obci, či meste na Slovensku, ale aj v mnohých iných krajinách, patrí oslave príchodu jari a s tým súvisejúcemu rituálu stavania májky. Májka bol pôvodne mladý stromček (najčastejšie smrekový, jedľový, či brezový) so symbolickým významom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom. Aj naša obec nie je výnimkou, a tak sa v pondelok 30. apríla zišli na miestnom futbalovom ihrisku naši hasiči, ktorí zdárne a rýchlosťou blesku pestrofarebne ozdobenú májku postavili. Krásne, až letné počasie prilákalo k tejto oslave aj množstvo občanov, najmä detí, pre ktoré bolo pripravené, ako každým rokom, opekanie špekáčikov. Príjemné stretnutie ľudí doplnil zvukovou kulisou DJ Slavmil a napriek tomu, že ihrisko je umiestnené vedľa rieky Chojnica, odkiaľ vanie podvečerný chlad, oslavovalo sa až do polnoci. Májka je teda postavená, ale tohto roku nebola symbolom jari, ale skôr leta, ktoré prišlo naozaj veľmi skoro.
 
73. výročie oslobodenia obce
IMG_20180410_125622Na nedeľu 8. apríla 2018 pripadlo 73. výročie od oslobodenia obce Červenou armádou, čím vlastne v našej obci skončila II. svetová vojna. Z roka na rok odchádzajú z našich radov pamätníci oných čias, a preto je dôležité si tento významný deň pripomínať a uchovávať aj pre budúce generácie. Z dobových záznamov sa dozvedáme:..."Nemci sa 5. apríla 1945 zakopali na južnej vyvýšenine popudinského chotára a v smere od Unína očakávali postup sovietskej armády. V noci z 8. na 9. apríla 1945 sa bez väčšieho boja stiahli, lebo od chrbta, cez Viešťanské vinohrady prenikli prvé hliadky Červenej armády. Ráno o 6. hodine sa objavili prví sovietski vojaci v obci. V nasledujúcich dňoch 10. a 11. apríla sovieti už z obsadených Popudín zvádzali ťažké mínometné boje, pri ktorých zahynuli i dvaja miestni občania po zásahu črepinami z granátu. Jednalo sa o Jána Caletku a Floriána Caletku. Pri bojoch v popudinskom chotári zahynulo 6 Rusov a 5 Nemcov. Vojaci boli pochovaní na rôznych miestach a v roku 1946 boli exhumovaní a prevezení do Bratislavy a Hodonína." Aj keď sa bojovalo ešte pár dní, či pár hodín po 8. apríli 1945, za koniec II. svetovej vojny v obci Popudinské Močidľany bol označený deň 8. apríl. Česť pamiatke všetkých obetí tejto vojny! Spomíname a nezabúdame!
 
« ZačiatokPredch123456789ĎalejKoniec »

Stránka 1 z 9

Vyrobil CBsoft, s.r.o. Powered by Joomla CMS!