Popudinské Močidľany na Matterhorne
DSC03436Po dvojročnom čakaní a rôznych perepetiách, najmä kvôli nepriaznivému počasiu, dal Matterhorn, jeden z najkrajších vrcholov Álp, konečne "zelenú" aj nášmu Michalovi Caletkovi, ktorý 7. augusta 2018 o 10.00 hod. zdolal tento vrch, vysoký 4.478 metrov nad morom. Táto známa skalná veža sa týči nad malebným šviajčiarskym mestečkom Zermatt a talianskym mestom Breuil-Cervinia. Matterhorn má na každú svetovú stranu obrátenú jednu stranu, ktoré sú neobyčajne strmé a  kameň je veľmi lámavý. Kvôli tomu je výstup na tento vrch obtiažnejší a môže sa absolvovať len v dobrom počasí, preto to dvojročné čakanie. Už pohľad na majestátnosť štítu vzbudzuje úctu, a preto sa zdolanie hory v 19. storočí stalo vecou prestíže. Ako prví štít zdolali 14. júla 1865  odvážni siedmi muži na čele s Angličanom Edwardom Whymperom, z ktorých sa však traja naspäť nevrátili. Sme radi, že Michalov výstup, spolu so zvyškom výpravy, nebol poznačený žiadnou takouto tragédiou. Michal, ako správny patriot, rozvinul na tomto vrchole aj našu obecnú zástavu (viď. foto). Tak sa kúsok Popudinských Močidlian dostal zatiaľ najvyššie do nebeských diaľav. Michalovi gratulujeme a ktovie, možno sa táto naša zástava jeho prostredníctvom  dostane ešte na nejeden svetový štít.

XV. ročník Nočnej hasičskej súťaže
sa_-_fotka_z_dronu

XV. Ročník nočnej pohárovej hasičskej súťaže v Popudinských Močidľanoch sa konal už tradične počas letných prázdnin. V sobotu 28. júla sa na miestnom ihrisku v Popudinských Močidľanoch zišlo  18 družstiev DHZ – z toho 11 mužských a 7 ženských. Súťažilo sa podľa platného súťažného poriadku DPO SR s výnimkou pretlakového ventila v disciplíne požiarny útok s vodou na 5 litrové nástrekové terče. Čas jednotlivých útokov merala časomiera DHZ Skalica, veliteľ súťaže bol Michal Horváth, súťaž bola dozorovaná rozhodcami: hlavný rozhodca Jozef Olejník, štartér Marián Čech  a terčový Erik Škrovánek. Súťažilo sa na dva pokusy, z ktorých sa počítal lepší čas. Súťaž bola zahájená slávnostným nástupom všetkých zúčastnených družstiev o 22.00 hodine. Úvodného privítania družstiev a zahájenia súťaže sa ujala starostka obce Mgr. Dana Žúrková. Pre víťazné družstvá, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach v kategóriách muži a ženy boli pripravené športové poháre a zároveň každý člen víťazného družstva  obdržal medailu. Od roku 2016 sa na nočnej hasičskej súťaži odovzdávajú aj putovné poháre pre družstvá mužov a žien, ktoré sa umiestnili na prvom mieste. V tomto roku obhájili prvenstvo muži z DHZ Brodské s časom 19,70 sekúnd, na druhom mieste skončili muži DHZ Prievaly - A. s časom 19,86 sekúnd a tretie miesto získali muži z DHZ Letničie s časom 21,53 sekúnd. V ženskej kategórii si prvé miesto vysúťažili a putovný pohár odviezli ženy z DHZ Gbely s časom 24,72 sekúnd, druhé miesto získali ženy z DHZ Chropov s časom 27,86 sekúnd a na treťom mieste sa umiestnili ženy z DHZ Letničie s časom 28,57 sekúnd. Súťaž sa skončila  tri hodiny po polnoci slávnostným odovzdaním víťazných trofejí, ktoré si z rúk predsedu DHZ Pop. Močidľany Vladimíra Smaženku prevzali zástupcovia jednotlivých víťazných družstiev. Po slávnostnom vyhlásení výsledkov nasledovala diskotéka až do skorých ranných hodín a o hudobnú produkciu sa starali DJ Vaca a DJ Marsy. Počas súťaže bolo zabezpečené občerstvenie čapované alko a nealko, cigánska pečienka a údené cigáro. Veľkú vďaku si zaslúžia všetci, ktorí sa podielali na prípravách a organizácii súťaže a hlavne všetci členovia miestneho DHZ Popudinské Močidľany. Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým zúčastnením družstvám ďakujeme. Poďakovanie patrí aj  fanúšikom a divákom za výbornú atmosféru a podporu, tešíme sa na Vás o rok.

58. ročník Memoriálu tragicky zahynutých športovcov
IMG_20180708_163112Nedeľa 8. júna 2018 bola v našej obci predovšetkých nedeľou futbalovou. Práve v tento deň sa konal v poradí už 58. ročník Memoriálu tragicky zahynutých športovcov, pričom išlo taktiež o turnaj, v ktorom si víťaz odbiesol putovný Chvojnický pohár. Turnaja sa zúčastnili tohto roku opäť tradičné mužstvá, domáci futbalisti z Popudinských Močidlian, naši susedia z Radošoviec a Duboviec a futbalisti z Oreského. Tohto roku bolo pre tento druh športu priam ukážkové počasie. Spoza mráčikov vykukovalo slnko a teplota bola tak akurát pre sledovanie športovcov, alebo len posedenie si s priateľmi. Pre deti bolo pripravené maľovanie na tvár a pre všetkých nechýbal guláš, či živánska pečienka. Tí šťastnejí boli potešení niektorou z tombolových výhier, ktorá bola tohto roku mimoriadne bohatá. V tomto najstaršom futbalovom turnaji na Slovensku nakoniec vyhralo futbalové mužstvo z Oreského, druhí skončili Radošovce, bronz si odniesli Dubovčania a bohužiaľ "zemiakovú" medailu nakoniec získali domáci futbalisti. Napriek poslednému miestu treba skonštatovať, že turnaj sa vydaril, veď nie je nutné vyhrať, ale zúčastniť sa!